
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Ostatnie szkolenie w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niemczech, trening z lotu kapsułą Dragon w USA i dwa tygodnie kwarantanny – to najbliższe plany załogi Ax-4 – powiedział PAP członek tej misji Sławosz Uznański-Wiśniewski. Dodał, że większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Prowadzenie inspekcji, napraw i modernizacji satelitów bezpośrednio na orbicie umożliwi robotyczne ramię TITAN. To konstrukcja warszawskiej firmy PIAP Space, opracowana w projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Model inżynieryjny ramienia przeszedł już testy w środowisku symulującym warunki orbitalne.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Wielkimi krokami zbliża się historyczna, pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). 2 kwietnia br. NASA ogłosiła, że misja odbędzie się „nie wcześniej niż w maju br.” Jej celem jest przetestowanie innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez polskie firmy i uczelnie – łącznie trzynastu eksperymentów, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w przyszłych misjach kosmicznych i technologii kosmicznej.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Dopracowanie lądowania jest kluczowe dla lotu załogowego na Marsa. Otwarte są wciąż pytania o dostawy zaopatrzenia i paliwa. Lot na Marsa jest też wyczerpujący dla ludzkiego organizmu. Dlatego pośpiech w realizacji misji nie jest wskazany - oceniła Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, rzeczniczka CBK PAN.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Załoga SpaceX Crew-9 agencji NASA zakończyła wczoraj dziewiątą komercyjną misję załogową na Międzynarodową Stację Kosmiczną, bezpiecznie wodując na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Dragon u wybrzeży Tallahassee na Florydzie, w Zatoce Amerykańskiej.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
W ciągu zaledwie kilku tygodni nowatorski system napędowy – BOOSTER – ma po raz pierwszy zabłysnąć w przestrzeni kosmicznej. Historia tej innowacji zaczęła się na białej tablicy, a kończy na misji, która zmienia podejście do projektowania systemów napędowych dla satelitów. Prace nad projektem to nie tylko intensywna praca inżynieryjna, ale też pokonywanie wielu przeszkód, które teraz ustępują miejsca gotowemu do startu produktowi. Za jego przygotowanie odpowiada polska firma Liftero.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Europa też ma plany dotyczące wprowadzenia rakiet wielokrotnego użytku, podobnych do rakiet Falcon budowanych przez SpaceX - zwrócił uwagę w rozmowie z PAP dr Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN, komentując ostatnie starty amerykańskiej rakiety Starship i europejskiej Ariane-6.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
11 marca w lesie w miejscowości Łowyń, ok. 100 km na zachód od Poznania znaleziony został kolejny obiekt mogący pochodzić z rakiety SpaceX. Na miejscu pojawiły się służby – straż Pożarna i policja oraz pracownik Polskiej Agencji Kosmicznej.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
NASA zapowiedziała pełną relację z nadchodzącego startu misji SpaceX Crew-10, w ramach której czteroosobowa załoga uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Planowany start odbędzie się 12 marca o godzinie 19:48 czasu wschodniego (EDT) z Kompleksu Startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie. Dokowanie przewidziane jest na 13 marca około godziny 10:00.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
W czwartek kolejny potencjalny obiekt może wejść w atmosferę nad UE, w tym nad Polską – poinformował rzecznik MSWiA. W środę rano nad Polską, w niekontrolowany sposób, w atmosferę wszedł człon rakiety Falcon 9 firmy Space X; prawdopodobne fragmenty rakiety znaleziono w Wielkopolsce.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego Polskiej Agencji Kosmicznej potwierdził, że w nocy z wtorku na środę doszło nad terytorium Polski do niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety nośnej FALCON 9 R/B. Człon rakiety o masie ok. 4 ton pochodził z misji Space X Starlink Group 11-4, która wystartowała z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii 1 lutego.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Opracowanie procedur oraz przykładów zastosowań zabezpieczających i wyjaśniających modele AI w misjach kosmicznych – to cel projektu, w którym uczestniczą naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Obok wersji technicznej przygotowali też popularnonaukową w formie komiksu.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
W ramach przygotowań do przyszłych misji NASA przeprowadziła testy technologii, instrumentów i eksperymentów, które mogą znaleźć zastosowanie w księżycowych misjach. Dzięki specjalnie dostosowanemu lotowi testowemu na pokładzie rakiety New Shepard firmy Blue Origin, naukowcy mogli sprawdzić działanie 17 różnych technologii w warunkach zbliżonych do grawitacji księżycowej.

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
5 lutego 2025 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się spotkanie załogi misji Ax-4, która wiosną tego roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który w tym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), zabierze w kosmos polską flagę i pierogi. Podczas konferencji poprzedzającej misję Axiom-4 powiedział, że chce pokazać, iż kosmos jest dla każdego.