fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Nowy Tecnam na Politechnice Śląskiej - Foto: Maciej Mutwil / Politechnika Śląska
Nowy Tecnam na Politechnice Śląskiej - Foto: Maciej Mutwil / Politechnika Śląska

TECNAM P2006T to nowy, dwusilnikowy samolot przeznaczony do szkolenia studentów Politechniki Śląskiej. Dzięki tej maszynie wyposażonej w najnowsze technologie, adepci pilotażu zdobędą cenne doświadczenia, które przygotują ich do pilotowania nowoczesnych statków powietrznych w transporcie lotniczym.

Zakup samolotu był możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowy samolot jako szósty zasilił flotę Politechniki Śląskiej. TECNAM P2006T to drugi w posiadaniu Uczelni dwusilnikowy samolot, przeznaczony do szkolenia studentów na kierunkach związanych z lotnictwem.

– To jest samolot, którego nam brakowało – mówił dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej realizującego kształcenie lotnicze na Politechnice Śląskiej. – Cała nasza flota to samoloty nowe, najstarszy z nich ma zaledwie 5 lat, zastosowane są w nich najnowsze technologie szczególnie te odnoszące się do systemu nadzorowania warunków nawigacyjnych, pracy silnika czy systemów pokładowych. Dzięki temu nasi studenci mają właściwe wprowadzenie w technologie stosowane w dużych samolotach transportowych – tłumaczył prof. Kozuba.

Na kierunkach związanych z lotnictwem kształci się około 600 studentów, w tym ponad 100 w zakresie pilotażu, wśród nich Karol Judka, student III roku nawigacji powietrznej.

– Mam wylatane dopiero około 30 godzin, akurat ja latam w Kaniowie, gdzie Politechnika Śląska ma podpisany kontrakt, ale dzięki powiększeniu floty mam nadzieję, że w przyszłości będę latał w Gliwicach na samolotach wielosilnikowych – mówi Karol Judka.

– Ja osobiście nie mogę się już doczekać kiedy siądę za stery nowego samolotu i go przetestuję – dodaje Dawid Tarachulski, student III roku nawigacji lotniczej. – Rewelacyjnie studiuje mi się na Politechnice Śląskiej, jeśli chodzi o sprzęt, który jest do naszej dyspozycji to wszystko działa bez zarzutu i świetnie się pilotuje – mówi student.

Zakup nowego samolotu szkoleniowego umożliwia samodzielną realizację szkolenia lotniczego w 85%. Politechnika Śląska jest jednym z pięciu ośrodków w Polsce, który kształci specjalistów lotniczych. Władze Uczelni zapowiadają kolejne inwestycje w rozwój kształcenia lotniczego w najbliższej przyszłości.

– W tym roku planujemy jeszcze zakup kolejnego samolotu a także helikoptera, kształcenie z zakresu kierunków lotniczych jest bardzo dobrze rozwinięte, kształcimy nawigatorów, mechaników lotniczych, a od tego roku akademickiego także kontrolerów ruchu lotniczego - to bardzo elitarny kierunek – wyliczał prof. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej. – Właściwie w ciągu kilkunastu lat wyrośliśmy na największy ośrodek kształcący pilotów i obsługę lotniczą lotnictwa cywilnego w Polsce – dodał rektor, podkreślając, że rozwojowi kształcenia w tym zakresie sprzyja modelowa współpraca z władzami Gliwic, które wspierają Uczelnię inwestując w gliwickie lotnisko.

Zakup nowego samolotu, którego koszt wynosił blisko 3,5 miliona złotych nie byłby możliwy bez wsparcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Cieszy nas to, że kolejny etap rozwoju Politechniki Śląskiej jest realizowany przy naszym współudziale, że mogliśmy dofinansować zakup kolejnego samolotu, który z pewnością znów podniesie jakość kształcenia – mówił prof. Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. – Resort dostrzega potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku pracy, bo coraz więcej pilotów jest potrzebnych, a z drugiej strony wysiłek, który podjęła Politechnika Śląska przez lata inwestując i rozbudowując ten ośrodek, rozwijając swoje kadry.

Uroczyste przekazanie nowego samolotu było także okazją, by wzbić się w powietrze i przekonać się osobiście jak sprawuje się politechniczna flota w przestworzach. Przedstawiciele Uczelni, władze miasta i zaproszeni dziennikarze mieli okazję podziwiać Gliwice z lotu ptaka.

Źródło informacji: Politechnika Śląska

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User